سریع ترکیه آنکارا آنکارا محصولات تحریم ها

سریع: ترکیه آنکارا آنکارا محصولات تحریم ها عربستان عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی خانواده سیف کجا هستند؟

هر چند که نه آش به آن شوری که امثال حمید رسایی راجع به خانواده سیف می‌گویند، است و نه بیانات کسانی مثل یامین‌پور از لحاظ حقوقی محلی از اعراب دارد ولی به نظر می‌

خانواده سیف کجا هستند؟

خانواده سیف کجا هستند؟

عبارات مهم : ایران

هر چند که نه آش به آن شوری که امثال حمید رسایی راجع به خانواده سیف می گویند، است و نه بیانات کسانی مثل یامین پور از لحاظ حقوقی محلی از اعراب دارد ولی به نظر می آید که مدیر کل سابق بانک مرکزی خود به جای سکوت باید وارد عرصه شود و در جهت تنویر افکار عمومی نسبت به عنوان اقامت خانواده اش و همچنین سمت آتی اش به عنوان سفیر تصویر العمل نشان داده و براق سازی کند.»

به گزارش آفتاب یزد؛ «ولی الله سیف از سمت خود با عزت و احترام کنار رفت ولی علی رغم این خروج و علی رغم این که از دید بعضی دیگر نباید او را به خاطر وقایع اقتصادی اخیر مورد شماتت قرارداد، یک حاشیه دیگر جهت سیف نشان داد که وی حتی بعد از رهایی از این مسئولیت نیز نمی تواند لحظه ای در آرامش باشد. دلیلش هم راحت است: او باز هم در مظان اتهام قرار گرفته هست. در حالی که بسیاری اطراف جایگاه بعدی سیف در دولت گمانه زنی می کردند، ماجرای حضور خانواده وی در خارج از کشور جهت او دردسر جدیدی درست کرده هست. در این رابطه ابتدا سایت جماران در یادداشتی اطراف پرسشها اقتصادی در کشور می نویسد: «البته طبیعی است هنگامی که خانواده بعضی مسئولان از جمله جناب سیف، در خارج از کشور عزیزمان ایران سکونت داشته باشند، هیچگاه این فشار مالی روزافزون را احساس نکنند.»

همین عنوان وقت خوبی جهت مانور اصولگرایان نیز شد تا حدی که حمید رسایی، عضو جبهه پایداری، در توئیتی می نویسد: «دو دختر، دو پسر و همسر ولی الله سیف، مدیر سابق بانک مرکزی چند ماهی است که مجوز اقامت در استرالیا را دریافت کرده و کشور عزیزمان ایران نیستند. آیا سیف هم به استرالیا می رود؟ خانواده کدام یک از مسئولین دیگر هم اقامت گرفته اند؟»

خانواده سیف کجا هستند؟

در حالی که رسایی از حضور تمام اعضای خانواده سیف در استرالیا می گوید، وحید یامین پور دیگر صورت اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری نیز در ادامه بیانات حمید رسایی پیشنهادی در این باره مطرح کرده و تلویحا به عنوان حضور خانواده سیف در استرالیا صحه می گذارد: «چه طور است مسئولین دولتی و خانواده ارزش دست کم تا آخر دولت فعلی ممنو ع الخروج باشند؟»

در حالی که بعد از این اظهارات، بسیاری انتظار واکنشی از سوی سیف یا مقامات دولتی داشتند ولی این اتفاق تاکنون نیفتاده است و تنها پاسخ، اطراف این عنوان پاسخ حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی در پای توئیت یامین پور است که می نویسد: «لطفا با این آوای رسا عملیات روانی پامپئویی را به جامعه پمپاژ نکنید. مطمئن باشید مریم و رضا و بنیامین و مایکل هم در این حد از شما توقع ندارند.»

هر چند که نه آش به آن شوری که امثال حمید رسایی راجع به خانواده سیف می‌گویند، است و نه بیانات کسانی مثل یامین‌پور از لحاظ حقوقی محلی از اعراب دارد ولی به نظر می‌

نوشته ای که البته به هیچ وجه در خود تکذیب حضور خانواده سیف در استرالیا را نگنجانده هست؛ موضوعی که یامین پور نیز در جواب آشنا به آن اشاره دارد و می گوید: «انتظار داشتم اصل ماجرا را انکار کنید نه این که اعتراض به آن را تخطئه کنید. آیا هر کس راجع به زخم ها حرف بزند باید انگ و تهمت را بشنود.»

حقیقت راجع به خانواده سیف

در جست و هوا پاسخ به این پرسش که خانواده سیف آیا واقعا در استرالیا هستند یا نه! دست به دامن منابع آگاه شدیم. شنیده های آفتاب یزد از این منابع حاکی از آن است که آن چه از خانواده سیف این روزها مطرح می شود نه راست است و نه کاملا دروغ. حمید رسایی از حضور هر دو پسر و هر دو دختر به همراه همسر سیف در استرالیا خبر می دهد. این در حالی است که دو پسر و همسر سیف در کشور عزیزمان ایران بوده و تابعیت کشوری را هم ندارند. وضعیتی که البته در ارتباط با دختران ولی الله سیف کاملا متفاوت هست؛ آیا که یکی از دختر های مدیر کل بانک مرکزی سال هاست که در کانادا (و نه استرالیا) با خانواده اش زندگی می کند. ولی دختر دیگر او در استرالیا زندگی می کند که البته اطلاعی از این که وی هم تابعیت استرالیا را دارد یا نه در دسترس نیست. بنابراین توئیت حمید رسایی راجع به مکان حضور یکی از دختران و همچنین حضور همه خانواده وی در خارج کذب هست. هر چند اصل ماجرای حضور دختران سیف در خارج از کشور درست است.

خانواده سیف کجا هستند؟

محسن بیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، در این باره به آفتاب یزد می گوید: «ما نسبت به مسئولین شایعات زیادی می شنویم ولی تا زمانی که این شایعات مستند نباشد و دلایل آن را ندانیم نمی توانیم در این باره اظهار نظر کنیم. انتظار داریم خود وزارت خارجه و آقای سیف نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان دهد اگر سندی بر حضور خانواده ایشان در استرالیا است باید اعلام کرده و براق سازی کنند.»

شنیده ها راجع به سفیر شدن سیف

ماجرای حضور خانواده سیف در استرالیا و ضد و نقیض گویی ها در باره آن روایت دیگری را هم رقم زده این که ممکن است سیف، بعد از ریاست بانک مرکزی سفیر کشور عزیزمان ایران در استرالیا شود.

هر چند که نه آش به آن شوری که امثال حمید رسایی راجع به خانواده سیف می‌گویند، است و نه بیانات کسانی مثل یامین‌پور از لحاظ حقوقی محلی از اعراب دارد ولی به نظر می‌

این را هنگامی که از عزت الله یوسفیان ملا، عضو دائم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه می پرسیم، به آفتاب یزد می گوید: «اتفاقاشنیده ام که ایشان می خواهد به یکی از سفارتخانه ها برود. البته پیشتر هم سابقه داشت که مدیر کل بانک مرکزی بعد از کارش سفیر شود. مثل ابراهیم شیبانی که سفیر اتریش شد. بنابراین نباید این عنوان را که اگر کسی از بانک مرکزی بازنشسته شد به سفارت برود غیر منتظره بدانیم.»

وی راجع به این که آیا چنین رویه ای راجع به سفرا وجود دارد، می گوید: «مگر بعد از پست مدیر کل بانک مرکزی چه پست های بالاتر یا یکسانی در سطح ریاست بانک مرکزی وجود دارد؟ سفارت چیزی است که هر وزیری هم بعد از برکناری، علاقمند به حضور در آن هست، مانند آقای زاهدی، وزیر علوم دولت سابق که سفیر مالزی یا آقای مصری دیگر وزیر دولت سابق که سفیر ونزوئلا شد. بعد از وزارت، معمولا پست مناسب جهت این افراد سفیر شدن هست. سمت سفارت جهت ادامه کار مدیر کل بانک مرکزی یا یک وزیر معمولا از لحاظ پرستیژ و نام، مناسب هست. قاعدتا آقای سیف که بعد از ریاست بانک مرکزی مشاور فلان وزیر یا مدیر کل فلان نهادی نمی شود! در حالی که سفارت، نمایندگی کشور عزیزمان ایران در یک کشور است و جهت همین مسئولین رده اوج بعداز اتمام کارشان علاقه مند هستند که به آنجا بروند.»

خانواده سیف کجا هستند؟

از یوسفیان ملا می پرسیم که به هر حال یک سفیر باید شاخصه های مرتبطی با آن کشور خاص نیز داشته باشد که اظهار می دارد: «این یک پست سیاسی است و معمولا در پست سیاسی بسیاری از سوابق را نادیده می گیرند. پست های سیاسی نیز معمولا خیلی به دنبال گزینش و … نیستند.»

اظهارات یوسفیان ملا در حالی مطرح می شود که شنیده های آفتاب یزد خبر از این می دهد که سیف علیرغم درخواست های متعدد فعلا مسئولیتی را نپذیرفته است.

ممنوع الخروجی؟

اما این تمام ماجرا نیست؛ آیا که همچنان موضوعی که یامین پور مطرح می کند نیز قابل بررسی هست. این که آیا واقعا سیف و خانواده او یا هر مسئول دیگری که در امور اقتصادی کشور نقش دارند باید تا سال ۱۴۰۰ ممنوع الخروج شوند؟

یوسفیان ملا چنین استدلالی را نمی پذیرد و از دید قانونی آن را رد می کند. او به ما می گوید: «اگر مسئله ای خاص یا تخلفی به شخص نسبت بدهند و فرد پرونده داشته باشد او را باید ممنوع الخروج کرد. ولی بدون مبنا نمی توان گفت که به عنوان نمونه همه مسئولین اقتصادی ممنوع الخروج شوند. ممنوع الخروجی یک نوع مجازات و محرومیت بزرگ اجتماعی هست. اگر کسی بدهکار بانکی باشد حرف شما مبنی بر ممنوع الخروجی درست بود ولی هر کسی را به صرف اتهاماتی که در حد حرف هست، بدون سند و مدرک نمی توان ممنوع الخروج کرد.»

رئیس سابق دادگستری آمل ادامه می دهد: «اگر شخصی اتهامی دارد باید سریعا آن عنوان مورد بررسی و برایش پرونده تشکیل شود ولی نمی شود به صرف اتهام، بدون این که آقای سیف پرونده ای داشته باشد با شایعه و بدون سند متقن او را ممنوع الخروج کنیم. دستگاه قضایی هم چنین چیزی را نمی پذیرد.»

وی اضافه می کند: «از سویی دیگر اگر فردی مسئول در حال فروش اموال غیر منقول خودش در کشور عزیزمان ایران باشد نیز باید به آن پیگیری شده است یا به آن فرد شک کرد که می بینیم در این مورد نیز چنین چیزی رخ نداده است.»

اتفاق بد اگر…

بیگلری هم راجع به ممنوع الخروجی مسئولین می گوید: «ممنوع الخروجی تعریفی مشخص دارد. ممنوع الخروجی یعنی فرد تحت هر شرایطی اصلا نتواند به خارج از کشور برود. ولی من به شرطی با ممنوع الخروجی مسئولین و خانواده هایشان موافقم که این عنوان مشمول بر حال سفرهای ماموریتی یا سفرهای چندروزه نباشد.»

بیگلری بر این توصیه نیز تاکید می کند: «اساسا این که مسئولی در کشور باشد ولی خانواده او در بیرون از ایران، کار درستی نیست.»

بیگلری می گوید: «اگر ماجرای سیف راجع به خانواده او واقعی بود، اتفاق بسیار بدی هست. نه تنها سیف بلکه جهت هر مسئول دیگری هم چنین چیزی صدق می کند. هنگامی که مسئولی در شهری مسئولیتی را بر عهده می گیرد به عنوان نمونه استاندار یک استان یا شهردار یک شهر می شود، خانواده آنها نیز باید در همان جا باشند. حال تصور کنید یک مقام یک سمتی در استان یا کشور داشته باشد ولی خانواده او در بیرون از کشور عزیزمان ایران باشند؛ طبیعتا اتفاق جالبی نیست.»

از بیگلری می پرسیم اگر قرار بر آن است که سیف سفیر استرالیا باشد باز هم حضور خانواده او در استرالیا اشتباه هست، که اظهار می دارد: «مگر آقای سیف چند روز است که از ریاست بانک مرکزی کنار رفتند؟ ایشان که هنوز سفیر نشده اند که خانواده ارزش آن جا باشد. ولی اگر سفیر شدند بعد از سفیر شدن، مورد نیاز است که خانواده ارزش نیز در کنار ایشان باشند.»

هر چند که نه آش به آن شوری که امثال حمید رسایی راجع به خانواده سیف می گویند است و نه بیانات کسانی مثل یامین پور از لحاظ حقوقی محلی از اعراب دارد ولی به نظر می آید که مدیر کل سابق بانک مرکزی خود به جای سکوت در این باره باید وارد عرصه شود و در جهت تنویر افکار عمومی نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان داده و براق سازی کند.»

واژه های کلیدی: ایران | مرکزی | ممنوع | خانواده | خانواده | استرالیا | استرالیا | حمید رسایی | ممنوع الخروج

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs